Wymiana zegara czasu rzeczywistego w Atari Falcon030

Awaria zegara czasu rzeczywistego jest najczęstszą awarią w komputerach Atari Falcon030. Objawy to: nie trzymanie daty oraz czasu po ponownym rozruchu komputera, problemy z rozruchem, nie zapamiętywanie ustawień w NVRAM (np. tryb graficzny bootowania, ustawienia klawiatury, języka systemu operacyjnego).
Bateria wewnętrzna ma po prostu prawo do odmowy pracy po 15-20 latach. Najprostszym i najelegantszym sposobem naprawy tego problemu jest wymiana całego modułu na nowy. Alternatywą do tego podejścia są dosyć karkołomne rozwiązania z bateriami AA na czele, co wiąże się z koniecznością “krojenia” starego modułu (odcięcie starej, wewnętrznej baterii, aby podłączyć zewnętrzne źródło zasilania).
Ĺťeby wymienić stary moduł potrzebny jest minimalny zestaw narzędzi: lutownica, trochę cyny, zastępczy moduł RTC (użyłem Dallas DS12887+ , który jest tani i ogólnie dostępny) oraz podstawka (jest to opcjonalne, możemy zdecydować się na wlutowanie modułu bezpośrednio na płytę główną).
Sfotografowałem cały proces wymiany i umieściłem w galerii.

Po wymianie modułu trzeba zresetować pamięć używając standardowego oprogramowania do zarządzania konfiguracją NVRAM (jest to bardzo ważne) lub za pomocą kombinacji klawiszy Lewy Alt+Control+Prawy Shift+Undo podczas bootowania.
Posiadacze CT60/63 mogą to zrobić naciskając kombinację klawiszy Control+Alt+Undo podczas rozruchu komputera, tuż przed testem SDRAM.Wpisy według miesięcy